Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bakır Londra'da, talebin düşeceği endişesi ile, yaklaşık 18 aydır ilk kez ton başına 7,000 doların altına düşmesinin ardından, ayı piyasasına girmeye yönlendi. Aluminyum, nikel, çinko, kalay ve kurşun da değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 4 düşerek ton başına 6,800 dolar ile Ekim 2011'den bu yana en düşük seviyesine indikten sonra, Şanghay saati ile 11:42'de 6,899.75 dolara geldi. Bakır bu seviyeden kapanırsa, son boğa piyasası hareketi dahilinde Şubat 2012'de gördüğü zirveden düşüşünü yüzde 20'nin üzerine çıkaracak ve "ayı piyasası" olarak adlandırılan duruma girecek.

Avrupa'da otomobil satışları, Almanya'da talebin geçen ay düşmesinin etkisi ile son 20 yılın en düşük seviyesine indi. Fed'in açıkladığı Bej Kitap, ABD ekonomisindeki büyümenin "ılımlı" kaldığını kaydetti ve Çin'de ilk çeyrek büyümesi beklenenden daha yavaş çıktı. Bu zayıf verilerin yanında, Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomik büyüme tahminini düşürdü ve Çin'de sabit sermaye yatırımları ve Mart ayı sanayi üretimi beklentilerin gerisinde kaldı.

Şanghay'da HNA Topwin Futures Co. analisti Xu Liping, "Kilit teknik seviyelerin kırılmasının ardından, bakır aşağı bir yolda," dedi ve "temel göstergelere bakıldığında, genel görünüm fiyatlar için negatif" şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, günlük fiyat limitine indi ve ton başına 50,530 yuana (8,175 dolar) geldi. Temmuz vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 2 kayıpla pound başına 3.1295 dolara indi.

Çin'de 70 kentin 68'inde, birinci el konut fiyatları, hem geçen yılın aynı dönemine hem de geçen aya göre yükseldi.