Advertisement

Resesyonu sonlandırmak ve finansal piyasalarda istikrarı sağlamak için yaptıklarını açıklamaya hazırlanan Euro bloğundan beş 5 lider, Euro Bölgesi'nin bankacılık ve borç kriziyle mücadelelerinin işe yaramaya başladığını söyledi.

Eurogrup Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Avrupa Merkez Bankası Joerg Asmussen, Avrupa Ekonomi ve Para Politikaları Komiseri Olli Rehn, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması Başkanı Klaus Regling ve Avrupa Yatırım Bankası Werner Hoyer ile birlikte New York Times'ın internet sitesindeki açık görüş köşesinden Euro Bölgesi'nin borç kriziyle mücadele stratejisini savundu.

Makale, dünya genelinden maliye bakanlarının bu hafta Washington'da küresel ekonomik toparlanmayı koruma ve finansal sistemleri istikrarsızlık dalgalarına karşı güçlendirmeyi hedefleyen politikaları görüşeceği toplantının öncesinde internet sitesinde yayınlandı. IMF Başekonomisti Olivier Blanchard bu haftanın başlarında dünya ekonomisi karşısındaki en büyük sorunun hâlen Avrupa olduğunu söyledi.

Avrupalı yetkililer, AMB'nin tahvil alım programı, mali konsolidasyon ve Avrupa Yatırım Bankası'nın kredileri gibi önlemlerin dengesizliklerin düzeltilmesi yolunda ilerlediğini söyledi. Euro Bölgesi ayrıca bankacılık denetiminin başına AMB'nin getirilmesi üzerinde anlaştığı ve  bankaların doğrudan bölgenin kurtarma fonundan yardım almasına yönelik çabalara ek olarak şimi de sorunlu bankaları idare edecek ortak araçlar üzerine çalışıldığı belirtildi.