Advertisement

Altın üreticileri, bu hafta fiyatlarda yaşanan son 30 yılın en sert düşüşünün ardından maden ocaklarını veya şirketin tamamını kapatma tehlikesiyle karşı karşıya gelirken, bu haftaki fiyat çöküşü altın madencilerinin yaklaşık yüzde 15'ini kâr edemez bir duruma sürükledi.

Dünyanın en büyük iki altın üreticisi Barrick Gold Corp. ve Newmont Mining Corp., FTSE Altın Madenleri Endeksi'nde 2011 zirvesinden bu yana toplam 169 milyar dolar kaybeden firmalar arasında yer alıyor. Altın hisseleri, altın karşısında en azından son 20 yılın en zayıf seviyesinden işlem görürken, sarı metal Nisan ayından bu yana yüzde 14 değer kaybetti.

Nomura Holdings Inc.'e göre bu ayın vadelileri ons başına 1,361.10 dolara kadar gerilerken, küresel üretim ortalama maliyeti olan ons başına 1,200 dolara gittikçe yaklaşıyor. Macquarie Group Ltd.'den yapılan açıklamaya göre ise fiyatların bu seviyeye kadar düşmesi Kanadalı Semafo Inc. ve Golden Star Resources gibi üreticileri kapanma veya mali stres riskiyle karşı karşıya getiriyor. Afrika'nın en büyük 4. altın üreticisi Tanzanya fiyatların bu düşüşe devam etmesi durumunda altın madenlerinin kapanabileceği uyarısını yaptı.

Sydney merkezli altın madencisi Kingsgate Consolidated Ltd. CEO'su Gavin Thomas, "Geçtiğimiz 3 veya 4 yıl boyunca verimlilik ve kâra dikkatini vermeyen şirketler bu piyasada ayakta duramayacaklardır" yorumunda bulundu.

Altının 15 Nisan'da gerçekleştirdiği yüzde 9.3'lük düşüş altın üreticilerini en zayıf dönemlerinde yakaladı.  

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Nisan 2013 Perşembe, 16:35 tulay.weckbach@hotmail.de bu zarar kesinlikle ons fiyatina eklenecek, altinin cikis maliyeti dahada yükselecek demektir yani altin cikar gene mecburen... altinin ani inisi bence planli bir operasyondu...
18 Nisan 2013 Perşembe, 15:29 Misafir ben olsam altını bu fiyatdan üretip satmam. kuyumcular bile satmıyor. bakalım şidi ne olacak. üreticiler üretimi düşürür ve arzı azaltırsa bu anki taleple 2500 3000 olur galiba