Advertisement

Slovenya hükümeti dün yapılan başarılı tahvil ihalesinin ardından uluslararası kreditörlere yardım başvurusu konusunda üzerlerindeki baskının azalmasıyla beraber ülkenin büyük bankalarını uluslararası tahvil yatırımcılarıyla toplantı gerçekleştirmeleri için harekete geçiriyor.

Slovenya Maliye Bakanlığı sözcüsü Irena Ferkulj tarafından yapılan açıklamada BNP Paribas SA, Deutsche Bank AG ve JPMorgan Chase & Co.'nun 22 Nisan'da başlamak üzere toplantılar düzenlemeleri için çağrıda bulunuldu. Slovenya tahvil faizleri dün gerçekleştirilen 500 milyon euro hedefli ihalede 1.1 milyar euroluk tahvil satışının ardından rekor bir düşüş yaşarken, bugün tekrar yükseldi.

Londra'da bulunan Royal Bank of Scotland Group Plc ekonomisti Abbas Ameli-Renani, "Açıkça görülüyor ki son tahvil ihalesinin ardından hükümetin uluslararası piyasalardan borçlanma konusunda kendisine olan özgüveni daha da yerine geldi" dedi.

Slovenya Başbakanı Alenka Bratusek'in yeni hükümeti yatırımcıları, Slovenya'nın Güney Kıbrıs'ın ayak izlerinde gitmeyeceği konusunda ikna etmeye çalışıyor.