Advertisement

EBay Inc.'ten UnitedHealth Group Inc.'e bazı şirketlerin bilanço rakamlarının yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasıyla New York Borsası düşüş kaydetti; Standard&Poor's 500 Endeksi 6 haftanın en düşüğüne geriledi.

UnitedHealthy yüzde 3.8 kayıpla son 3 ayın en sert düşüşünü kaydetti. EBay, bazı tahminleri kaçıran gelir açıklaması üzerine yüzde 5.9 değer kaybetti. Morgan Stanley, büyük Amerikan bankaları arasında işlem gelirlerinde en sert düşüşü açıklamasının ardından yüzde 5.4 geriledi. Verizon Communications Inc., kablosuz müşterilerindeki büyümenin kâr tahminlerinin aşılmasına yardımcı olmasıyla yüzde 2.8 primlendi. PepsiCo Inc. de satışlarındaki artış sayesinde yüzde 3 değerlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 1,541.61 puana gerileyerek 6 Mart'tan bu yana en düşük düzeyine işaret etti. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.6 düşüşle 14,537.14 puana indi. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 5 ayın en sert 2 günlük düşüşünü kaydetti.

Kötü sürprizlerin ön planda olduğunu syleyen Janey Montgomery Scott LLC'nin yatırım genel müdürü Mark Luschini, "Bu bir geri çekilme de, düzeltme de olsa, bunun yalnızca bir duraklama olduğunu düşünüyorum" dedi.

Hisseler, Philadelphia bölgesinde imalatın beklentinin altında büyümesi ve ABD'de öncü göstergelerin 7 aydır ilk kez gerilemesi üzerine kayıplarını decam etti. S&P 500 Endeksi bu yıl ilk kez 50 günlük hareketli ortalamasının altına geriledi.