Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Danışmanı Prof. Dr. İlker Parasız, Japon yeninin, dolar karşısında değer kaybının sürebileceğini ve bundan dolayı Japon mallarının fiyatlarının ucuzlayabileceğini söyledi.

Parasız,  Japonya'nın, 1990'lı yıllardan bu yana iktisattaki ünlü "likidite tuzağı" ortamında bulunduğunu belirtti.
Tam bir resesyonist ortamda yaşayan Japon ekonomisinde faizlerin sıfıra yakın, enflasyonun ise eksi değerde olduğunu dile getiren Parasız, Japon Merkez Bankasının 4 ay önce enflasyon oranını yüzde 2 ilan ettiğine dikkati çekti.

Parasız, Japonya'da enflasyon oranının eksi 1'den artı 2'ye yükselmesiyle enflasyon artış hızının yüzde 300 olarak belirlendiğini anlatarak, böyle bir enflasyon hedeflemesiyle ekonomiden çıkış sağlamaya çalışmak için Japon Merkez Bankasının başkan değişikliğinden sonra piyasaya Japon yeni sürmeye başladığını ifade etti.
Bu durumun, Japon yenine, dolar karşısında değer kaybettirdiğine işaret ederek, bunun dünya piyasalarında başta otomotiv ve elektronik eşya olmak üzere bütün Japon mallarının ucuzlaması anlamına geldiğini kaydeden Parasız, şöyle konuştu:
"Japon yeni, dolar karşısında değer kaybetti, daha da kaybedebilir. Japon mallarının ucuzlaması karşısında ona rakip olan ülkelerin rekabet gücü zayıflayacak, piyasa payları küçülecektir. Zaten Japonya Başbakanı, genişletici para politikasını ilan ettiği zaman buna en sert tepkiyi Almanya Başbakanı Merkel vermişti."

AA