Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İngiltere'nin AAA olan kredi notunu, AA 'ya düşürdü.
Fitch İngiltere'nin kredi notunu bir basamak düşürmesiyle ilgili, ülkenin ekonomik ve mali görünümün zayıf olduğunu bildirdi.

Fitch ayrıca, İngiltere'nin bütçe açığı ve hükümet borçlarıyla ilgili orta vadeli öngörülerini gözden geçirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu, İngiliz ekonomisinin bu yıl yüzde 0,8, gelecek yıl ise yüzde 1,8 büyüyeceği tahmininde bulundu. 

Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de önceki ay İngiltere'nin kredi notunu, Aa1'e indirerek bir basamak düşürmüştü.

Her iki kredi derecelendirme kuruluşunun da İngiltere'nin notunu düşürmesinin, ülkede 2010 yılından bu yana bütçe açığını gidermek için birçok alanda kesintiye giden Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin ekonomi politikaları üzerindeki baskıyı artıracağı yorumu yapılıyor. 

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu (ONS) bu yılın ilk çeyreğindeki ekonomik büyümeye ilişkin rakamları bu ay içerisinde açıklayacak. Ekonomi bu yılın ilk çeyreğinde de daralırsa son 5 yılda üçüncü kez resesyona girmiş olacak.