Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya Maliye Bakanlığı yetkililerinden biri bütçe kesintisi kurallarının esnekliğe de izin vermesinin gerektiğini söyleyerek, Şansölye Angela Merkel'in Avrupa'daki borç krizi mücadelesindeki "önce kemer sıkma" politikası yaklaşımından açık bir kapıya işaret etti.

Almanya Maliye Bakanı Yardımcısı Steffen Kampeter, Euro Bölgesi'nin 17 ülkesindeki kuralların bütçe açıklarını ne oranda azaltacağının mutlak bir şey olmadığını ve ekonomik görünümdeki değişikliklere yanıt vermesinin gerektiğini savundu.

Kemer sıkmaların sınırlarını zorladığını söyleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso'ya yanıt veren Kampeter, kuralların o kadar katı olmadığının altını çizerek, "Kurallar yalnızca konsolidasyona devam etmemiz gerektiğini söylüyor. Yolun sonunda çok çok sıkı kurallar, ancak tabii ki şoklara da yanıt veriyorlar" dedi.

Alman maliye yetkilisinden gelen açıklamalar, Merkel hükümetinin, bütçe hedeflerinin Euro Bölgesi'ndeki ekonomik gerçekliği yansıtacak şekilde esnetilmesi gerekliliğini görmeye başladığına işaret ediyor olabilir.

Almanya'nın 5 ay sonraki seçimleri, mali esnekliklere işaret eden konuşmaları konusunda Merkel'in Avrupa'yı daha rekabetçi hâle getirmeyi amaçlayan yapısal reform hedefinden vazgeçmeyi göze alamayacağı anlamına geliyor. Merkel'in parlamentodaki ortakları önceki gün kemer sıkmaların gevşetilmesi önerilerine karşı çıktı.