Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bazı stratejilerinde 2 yıldır süren kayıplarını geri almanın yollarını arayan hedge fonu yöneticisi milyarder John Paulson'ın Altın Fonu'nun geçtiğimiz ay altındaki sert düşüşün ardından yüzde 27 kaybettiği söyleniyor.

Konuya dair bilgisi olan 2 kaynak, kayıpların, büyük oranda Paulson'ın kendi parasından oluşan stratejinin bu yılki zararını yüzde 47'ye yükselttiğini açıkladı. Stratejinin Mart sonunda 700 milyon doları bulunuyordu.

Amerikan ekonomisindeki toparlanmanın hız kazanması, doların yükselmesi ve Fed politika yapıcılarının varlık alımlarının hızını düşürerek, değerli metalin güvenli varlık arayışı kaynaklı taleplerini azaltmasıyla altın, 1980'den bu yana en sert 2 günlük düşüşünü de kaydetmesiyle birlikte geçtiğimiz ay yüzde 7.8 değer kaybetti. Külçe altın üreticileri, yeniden yatırılmış temettüler de dahil olmak üzere yüzde 20 düştü.

Walek&Associates'teki Paulson&Co. sözcüsü Armel Leslie, konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Kaynaklardan biri, şirket alımları ve iflaslar gibi kurumsal gelişmelerden kâr elde eden ve altın madencilerinde de bir miktar yatırımı olan Advantage Plus Fund'ın Nisan'da yüzde 0.7 düştüğünü, bu yılsa yüzde 3.9 yukarıda seyrettiğini söyledi. Kaldıraç eklemeden aynı yaklaşımı benimseyen Advantage Funf ise geçtiğimiz ay yüzde 0.9 düştü ve bu yılki kazançlarını yüzde 2.6'ya indirdi. Stratejinin 4.5 milyar dolarlık varlığı bulunuyor.