Advertisement

Coutts & Co. altın fiyatlarının ons başına 1,600 doların altına inmesiyle Ortadoğu'da bir kriz çıkmadan, dolar zayıflamadan veya enflasyon bir sıçrama görülmeden yeniden bir rallinin başlayacağına inanmadıklarını belirterek altın varlıklarını azaltma yoluna gitti.

Asya ve Ortadoğu şef yatırım yetkilisi Gary Dugan'ın açıklamasına göre, Royal Bank of Scotland Plc özel bankacılık bölümünün 3. çeyrek sonunda portföyünün yüzde 6-7'sini altın oluştururken, bu oran şu an yüzde 1-2'ye geriledi. Külçe altın Şubat ayında 1,600 dolar seviyesinin altına gerilerken, fiyatlar da üst üste 5. ay düşüş gösterdi.

Altın, Nisan ayında yatırımcıların küresel ekonomik toparlanmanın yolunda gittiği ve parasal teşviklerin azalacağı düşüncesiyle daha riskli varlıklara yönelerek satışa gitmesiyle ayı piyasasına düştü. Exchange-traded fonlar (ETF), Standard & Poor's 500 Endeksi'nin geçtiğimiz ay tüm zamanların zirvesine çıkmasıyla büyük oranda geriledi. Dugan, Ağustos ayında yaptığı bir açıklamada zayıf Dövizin talebi artırmasıyla ralliye devam edeceğini söylemişti.

Dugan dün Singapur'da gerçekleştirdiği bir röportajda ise "Altın fiyatlarının buradan yukarı doğru gideceğini söylemek ya bir küresel kriz ya da enflasyonun yeniden su yüzüne çıkmasını gerektirir. Önümüzdeki 12 ay boyunca jeopolitik riskler hariç yukarı yönlü kayda değer bir sürpriz göremiyorum. Buna rağmen Ortadoğu'da bir kriz için gerekli her şey var" ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Mayıs 2013 Salı, 20:00 Misafir dugan doğru söylemiş altın savaşı sever
07 Mayıs 2013 Salı, 17:32 Misafir iyişallah öyledir, darısı borsaların başına