Advertisement

Pekin hükümetinin, dış ticaret verilerinin sunî bir şekilde şişirildiği iddialarını soruşturduğu dönemde Çin'in Nisan ayı ihracat ve ithalat verisi beklentinin üzerinde geldi.

Genel Gümrük Yönetimi'nin verilerine göre ihracat yüzde 14.7 büyüyerek, Bloomberg anketine katılan analistlerin medyan tahmini olan yüzde 9.2'nin üzerine işaret etti. İthalatın da yüzde 16.8 artmasıyla, dış ticaret fazlası beklentinin 18.2 milyar dolar üzerinde gerçekleşti.

Daha güçlü küresel ve yerel talebin, ilk çeyrekte yavaşlayan Çin ekonomisini destekleyeceği düşünülüyor. Diğer yandan Goldman Sachs Group Inc. ve Royal Bank of Scotland Group Plc gibi büyük kurumların analistleri, bu yıla ait önceki ihracat rakamlarının şişirilmiş olabileceğini ve imalatçıların anketleri ile Çin'in ticaret ortaklarından gelen anketlerle uyumsuz olduğunu söyledi.

Çin ürünlerinin küresel piyasadaki rekabetliliğini korumasıyla dış talebin hâlen güçlü olduğunu belirten Credit Agricole CIB'nin stratejistlerinden Dariusz Kowalczyk, hükümetin fon akışlarındaki baskısının büyük ihtimalle henüz ticareti etkilemediğini söyledi.

Kowalczyk, yuandaki değerlenmeden ötürü ihracat büyümesinin önümüzdeki aylarda yavaşlayacağını, ekonominin ise genel olarak hükümetin yerel yatırım ve tüketimi desteklemesiyle toparlacağını öngördü.