Advertisement

Küresel fonların yuandaki yükselişten yararlanmak amacıyla Çin'e para akıtmasıyla Çin Merkez Bankası 17 aydır ilk kez tahvil satışlarına yeniden başlayacağının sinyalini verdi.

İhalelere katılmak zorunda olan iki trader, Çin Merkez Bankası'nın yarınki 3 aylık tahvil satışları için talepleri ölçtüğünü söyledi. Para akışının göstergesi olan Çinli finansal kuruluşlardaki, Döviz işlemlerinden gelen yuan pozisyonları 2013'ün ilk 3 ayında 1.22 trilyon yuan (199 milyar dolar) artarak, geçtiğimiz yılın aynı döneminin 4 katının üzerine işaret etti. Yuan bu çeyrekte yüzde 1 değerlendi.

Merkez bankasının talepleri ölçmesinin, tahvil satışlarının yakın zamanda satışların yeniden başlayacağını gösterdiğini belirten Ping An Securities Co.'nun sabit getirili varlık araştırmaları müdürü Shi Lei, yabancı sermaye akışının aşırı büyük olduğunu, merkez bankasının aşırı likiditeyi ortadan kaldırmak için daha fazla araca ihtiyacının olduğunu söyledi.

Dalgalanan 7 günlük geri alım oranını almak için gereken sabit masrafı gösteren 1 yıllık faiz swap kontratları bugün Şanghay saati ile 10:14'te 4 baz puan artarak yüzde 3.29'a çıktı.

Çin Merkez Bankası en son Aralık 2011'de tahvil çıkarmıştı. Banka bugün aynı zamanda 28 günlük repo kontratlarının taleplerini de ölçtü.

Bankalararası fonlama imkanını ölçen 7 günlük repo oranı 19 baz puan düşerek yüzde 2.99'a geriledi.