Advertisement

Tokio Marine Holdings Inc.'in kazançların desteğiyle sigorta şirketlerini yukarı taşımasıyla Topix Endeksi Eylül 2008'den bu yana kaydettiği en yüksek seviyeyi 2. gününde de devam ettirdi. Hisseler Çİn'in ihracatının süpriz bir şekilde hızlanmasıyla kazançlarını artırdı.

Kaza sigortacısı Tokio Marine, tahminlerin üzerinde yıllık kâr elde etmesinin ardından yüzde 5.2 yükseldi. Satışlarının yüzde 16'sını Çin'de kaydeden Hitachi Construction Machinery Co. yüzde 5.8 primlendi. Rakuten Inc., Deutsche Bank AG'nin şirketin hisselerini tavsiye etmesi sonrasında yüzde 10 artış kaydetti. Sharp Corp., Nikkei gazetesinin, bankaların kâr getirmeyen televizyon üreticisinin kredi marjını artıracakları haberi üzerine yüzde 7.8 değerlendi.

Topix Endeksi yüzde 1.2 kazançla 1,202.92 puana yükseldi. Değer kaybeden her hisseye karşılık 3 hissenin değer kazandığı endeks dün yüzde 3.1 primlenerek Lehman Brothers Holdings Inc.'in 2008'deki iflası sonrasındaki kayıplarını geri aldı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 artışla 14,416.41 puana çıktı.

Çin'in ticaret verisinini kimsenin çok fazla beklentisinin olmamasından ötürü piyasaya ekstra destek sağladığını belirten Nomura Securities Co.'nun hisse senedi stratejistlerinden Takashi Ito, genel kazançların iyi olduğunun inkar edilemeyeceğini söyledi.

Topix Endeksi'nde yer alan şirketlerin 292'si 1 Nisan'dan bu yana bilançosunu açıkladı ve bu şirketlerin 166'sı beklentinin üzerinde kazanç rapor etti. Toyota Motor Corp. ve Sony Corp. da önümüzdeki 3 günde bilançosunu açıklayacak 600 şirket arasında yer alıyor.