Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:48'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, ING Groep NV ve Deutsche Telekom AG gibi önemli kuruluşların çeyrek dönem karlarının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının desteği ile, gösterge Stoxx Europe 600 Endeksi'nin dün Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yükseldi.

ING, Avrupa'daki sigorta şirketinin hisse satışı planlamasında aşama katettiğini açıklaması sonrası yüzde 3.1 prim yaptı. Deutsche Telekom Temmuz'dan bu yana en büyük sıçramasını gösterdi. Delhaize Group SA, şirket CEO'sunun bu yılın sonunda görevi bırakacağını açıklamasının ardından yüzde 1.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi. Standard Chartered Plc, ilk çeyrekte faaliyet karının düşmesinin ardından son dokuz ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek, 303.67 puandan kapandı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi dün, HSBC Holdings Plc ve Allianz SE gibi şirketlerin kâr verilerinin beklenenden iyi çıkması desteği ile, Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Gösterge endeksi 2013 yılında şimdiye kadar yüzde 8.6 artarken, 2006'dan bu yana en iyi yıl başlangıç performansını gerçekleştirmiş oldu.

Jersey, Channel Islands merkezli Ashburton Ltd.'nin yatırım yöneticisi Veronika Pechlaner, "Bu yıla oldukça iyi başladık, kâr sezonu, şimdiye kadar kayda değer bir şekilde iyi, ancak çıta başlangıç için oldukça aşağıda. Şimdi yılın kalan kısmı için gelir görünümüne bakmamız gerek" dedi.

Verilere göre Alman sanayi üretimi Mart ayında yükselişini ikinci aya taşıdı. Almanya'da üretim Şubat ayına oranla yüzde 1.2 artış gösterdi. Bloomberg ekonomistleri arasında yapılan ankete göre tahminler yüzde 0.1'lik bir düşüş olacağı yönündeydi.
(19:48'de güncellendi)