Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in dış ticaret verisinin beklentinin üzerinde gelmesi ve teknoloji hisselerin değerlenmesiyle gelişen piyasalar endeksi 4. gününde de yükseldi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yılki kayıplarını telafi etti.

Acer Inc., ilk çeyrek kârının beklentinin üzerinde gelmesinin ardından 1 ayın zirvesine tırmandı. Woori Investment&Securities Co., regülatörlerin hisse senedi şirketlerini destekleyici daha fazla tedbir açıklaması sonrasında Güney Koreli aracı kurumları yukarı taşıdı. Zoomlion Heavy Industry Science and Technology Co., JP Morgan Cahse&Co.'nun Çin'in kazıcı alet satışlarının geçtiğimiz ay arttığını söylemesinin ardından yüzde 6.2 primlendi. Güney Kore wonu 2 ayın zirvesine tırmandı.

MSCI Gelişen Piyaslar Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,056.55 puana ulaşarak 12 Mart'tan bu yana en yük kapanışına işaret etti. Endeksin 10 günlük volatilitesi 1 ayın en düşüğüne geriledi. Gelişen piyasalar endeksi, merkez bankalarının ekonomik büyümeyi destekleyici politikalarına devam edeceği iyimserliğiyle 4. gününde de kazanç sağlayarak, yatırımcıların gelişen piyasa varlıkları iştahını artırdı. Çin'in ihracat büyümesi, ABD ve Avrupa'ya yapılan ihracatın düşerek ülkenin verilerinin sorgulanmasına neden olmasına rağmen Nisan'da beklenmedik şekilde artış kaydetti.

Tayvan'ın Taiex Endeksi yüzde 1 sıçrayarak Ağustos 2011'den bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endeksin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 29 üzerinde seyretti.