Advertisement

Çin Merkez Bankası'nın yuandaki günlük ayarlamasını rekor seviyeye çekmesi ve ihracatın beklentinin üzerinde gelmesiyle yuan, dolar karşısında 19 yılın zirvesine çıktı.

Çin'in ihracatının Nisan'da yıllık bazda yüzde 14.7 artış kaydederek, Bloomberh anketine katılan ekonomistlerin yüzde 9.2 büyüme öngördüğü medyan tahminini aşmasıyla yuan son 13 ayın en büyük 2 günlük kazancına işaret etti. Çin Merkez Bankası yuanın, dolar karşısındaki günlük referans oranını uüzde 0.17 artırarak 6.1980'e yükseltti. Yuan, düzeltmenin her iki tarafında da yüzde 1 dalgalanabilir.

Yuan, dolar karşısında yüzde 0.13 güçlenerek 6.1460 düzeyine çıktı ve 2 günde yüzde 0.33 ile 22 Mart 2012'den bu yana en büyük kazancına işaret etti. Yuan, daha erken saatlerde yüzde 0.19 değerlenerek 6.1424 seviyesinden 19 yılın en yükseğini kaydetti.

Çin'e giren sermaye akışı ve yuanın yerel taleplerinin baskın olmayı sürdürdüğünü belirten Australia&New Zealand Banking Group Ltd.'ın stratejistlerinden Khoon Goh, kısa vadede yukarı yönlü baskı beklediğini aktardı.

Çin Merkez Bankası'nın verilerine göre, sermaye akışının göstergesi olan Çinli finansal kuruluşlardaki yabancı işlemlerden kaynaklanan yuan pozisyonları Mart'ta 236 milyar yuan arttı. Kazançlar sermaye akışının sinyali olurken, yuan pozisyonları bu yılın ilk çeyreğinde toplamda 1.22 trilyon yuan arttı.