Advertisement

Moody's'in derecelendirdiği tahvil çıkaran Amerikalı belediyelerin temerrütlerinin sayısı 2007'den bu yana 3 katına çıkarak yıllık yüzde 4.6'ya yükseldi. Kuruluş, ödeme isteğinin artık grantili görünmemesi gerektiğini söyledi.

Moody's'in listesindeki, aralarında Ocak'ta iflas başvurusu yapan en büyük ABD şehri olan California'daki Stockton'ın da yer aldığı 5 belediye geçtiğimiz yıl temerrüte düştü. Washington eyaletindeki Wenatchee, spor alanının faiz ödemelerini yerine getirmeyi başaramadı. Moodys'in raporunda, rakamların, Minnesota'daki Vadnais Heights şehri gibi, muhtemel pasiflerdeki "tercihli temerrütleri" kapsamadığını not düştü.

Reyting kuruluşu, yerel hükümetlerin geçtiğimiz yılki temerrütlerinin, zorunlu hükümet hizmetlerinin öncesinde tahvil sahiplerine ödeme yapmak için siyasi isteksizliğe dair daha fazla örneğe işaret ettiğini söyledi.

Borç ve geri ödemeler karşısındaki yaklaşımın değişmiş göründüğüne belirten Moody's, stratejik temerrütün temerrüt olmaktan çıkarak daha kabul edilebilir bir hükümet stratejisi hâline gelebileceğine dikkat çekti.

Kredi derecelendirme kuruluşu, bu faktörlerin, ikinci dipli bir resesyona ya da toparlanmada ciddi yavaşlamaya doğru kayılması hâlinde çok farklı bir kredi performansına neden olacağını söyledi.