Advertisement

10 yıl vadeli Alman hükümet tahvilleri üç günlük bir düşüşün ardından yatırımcı talebinin 5 yıl vadeli tahvil ihalesinde yükselmesiyle birlikte tırmanışa geçti.

Gösterge tahviller, hükümet verilerinin Almanya endüstriyel üretiminin Mart ayında beklenmeyen bir şekilde yükseldiğini göstermesinin ardından bölgenin en güvenli varlığına olan talebin düşmesi ile birlikte tırmanışını azalttı. İtalyan tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Joerg Asmussen'in merkez bankasının küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek adına varlık-destekli tahviller almayı planladığını açıklamasının ardından artış gösterdi. Yunanistan ise 1.3 milyar euroluk (1.71 milyar dolar) 6 ay vadeli tahvil satışı yaptı.

Dublin'de bulunan Danske Bank A/S analisti Owen Callan, "Alman ihalesi iyi gitti. Almanya tahvilleri ucuz değil, faizleri düşük fakat 5 milyar euro satış için yüksek bir meblağ değil. Şu anda insanlar AMB'nin açıklamalarının ne anlama geldiğini ve faizlerde ralli olup olmayacağını çözümlemeye çalışıyorlar." yorumunda bulundu.

Almanya'nın 10 yıllık faizleri dün 11 Nisan'dan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 1.31'e yükselmesinin ardından bugün Londra saati ile 14:17'de 2 baz puan, yani yüzde 0.02, düşerek yüzde 1.28 oldu. Şubat 2023 vadeli yüzde 1.5'lik Alman tahvilinin fiyatı 0.205, yani 1,000 euro'da 2.05 euro, artarak 102.04 oldu.

5 yıllık faizler, dün 28 Haziran'dan bu yana yaşadığı en yüksek artış olan 6 baz puanlık sıçrayışın ardından bugün 1 baz puan düşerek yüzde 0.38 oldu.