Advertisement

Avustralyalı işverenler, istihdam piayasasının daha zayıf ekonomik görünüme direnmesiyle, ekonomistlerin tahminlerinin 4 katı üzerinde istihdam ekledi. Avustralya doları değerlendi.

Sidney'deki resmi istatistik bürosunun verilerine göre istihdam Nisan'da aylık bazda 50,100 kişilik artış kaydetti. Avustralya'da Mart ayı istihdam artışı 31,100 şeklinde revize edilirken, Bloomberg anketine katılan 24 ekonomistin medyan tahmini istihdama 11,000 kişilik ekleme olacağı yönündeydi. İşsizlik oranı yüzde 5.6'dan yüzde 5.5'e geriledi.

İstihdam verisi, Çin'den gelen talepleri karşılamak için kaynak yatırımlarını artıran dünyanın en büyük 12. ekonomisinin direncine işaret etti. Bu yıl pik noktasına tırmanacağı tahmin edilen maden dışındaki sektörleri de canlandırmaya çalışan Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens geçtiğimiz 19 ayda toplamda yüzde 2 oranında faiz indirimi yaparak, politika faizini yüzde 2.75 ile rekor düşüğe çekti.

İşsizlik oranında ilerleme trendinin görüldüğünü belirten HSBC Holdings Plc'nin baş Avustralya ekonomisti Paul Bloxham, rakamların büyümedeki yumuşamanın geride kalmış olabileceği kanıtlarını artırdığını ve RBA'in daha fazla faiz indirmeyebileceğini söyledi.

Avustralya doları istihdam verisinin öncesinde ABD doları karşısında 1.0165'teb 1.0252'ye kadar çıktı. Ülkenin 3yıllık tahvil faizi 7 baz puan artarak yüzde 2.58'e çıktı. Tahvil faizlerindeki yükseliş 25 Mart'tan bu yana en byüük artışa işaret etti.

Avustralya'da tam zamanlı istihdam Nisan'da 34,500 kişi, yarı zamanlılar ise 15,600 arttı. Ülkenin katılım oranı Nisan'da yüzde 65.2'den yüzde 65.3'e çıktı.