Advertisement

İspanya'da Anayasa Mahkemesi, ülkenin doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu'nun geçen 23 Ocak tarihinde kabul ettiği, Katalanların geleceklerine karar verme hakkını savunan "egemenlik deklarasyonu" adlı metni askıya aldı.

Söz konusu deklarasyona karşı İspanya merkez hükümetinin yaptığı itirazı kabul eden Anayasa Mahkemesi, en az 5 ay süreyle alınan kararları dondurmuş oldu. 8 Mart'ı temel alan ve 8 Eylül'e kadar bu deklarasyonun hiçbir yasal yaptırımı olmadığını duyuran Mahkeme, Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu'ndan 20 gün içinde itirazını sunmasını istedi. Anayasa Mahkemesi, 8 Eylül'de, "egemenlik deklarasyonu"nun askıya alınmasının devam etmesine veya kaldırılmasına tekrar karar verecek.

Bu arada 13 Mart'ta muhalefetteki Katalonya Sosyalist Partisi'nin (PSC) sunduğu öneriyle Katalan Parlamentosu'nda kabul edilen "Katalonya'nın kendi geleceğine karar vermesi yönünde bir halk oylaması düzenlenmesi için Katalan hükümeti, İspanya merkez hükümeti ile diyaloğa başlamalıdır" şeklindeki karar hakkında mahkemenin bir görüşü olmadı.

Öte yandan Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas, Anayasa Mahkemesi'nin parlamentoda kabul edilmiş siyasi bir kararı askıya alarak "alışılmışın dışında bir tutum gösterdiğini" savunarak, "Hayal kırıklığı ve büyük endişe yaratan bir karar alınmıştır" dedi.

"Hiçbir şeyi dondurmayacağız. Engellere rağmen yola devam edeceğiz" diyen Mas, Katalonya'nın bağımsızlığına ilişkin 2014 yılında yapılması öngörülen referandumu gerçekleştirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Mas, hafta başında Katalonya'daki siyasi partilerin liderlerini toplayarak, referandumun gerçekleşmesi için diğer partilerle diyaloğu başlatmıştı.

Bu arada Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu, Katalanların kendi geleceğine karar vermesine ilişkin bir halk oylaması sürecini yönetmesi için parlamentoda komisyon kurulmasına karar verdi. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karardan sonra parlamentoda yapılan oylamada, söz konusu komisyonun kurulması için 135 Katalan parlamenterden 106'sı "evet" oyu kullandı.