Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de üretici fiyatlarındaki düşüş derinleşirken, tüketici enflasyonunun da kontrol altında kalması hükümete kamu hizmeti fiyatlarını artırması için imkan tanıdı.

Resmi İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Çin'de tüketici fiyatları endeksi Nisan'da yüzde 2.4 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini tüketici enflasyonunun yüzde 2.3 hızlanacağı yönündeydi. Üretici enflasyonu ise Mart'taki yüzde 1.9'luk düşüşünün ardından yüzde 2.6 geriledi.

Enflasyonun hükümetin yüzde 3.5 hedefinin altında seyretmesi, ülkenin yeni başbakanı Li Keqiang'a, Dünya Bankası'nın kirliliği artırdığı ve yeni teknoloji teşviklerini sınırladığını söylediği kaynak ücreti kontrollerini gevşetmesi için alan sağlıyor. ÜRetici enflasyonu deflasyonunun ise, fabrika üretimi ve ekonomik büyümenin geçtiğimiz çeyrekteki düşüşünü yansıtıyor olabileceği düşünülüyor.

Enflasyonun bu yıl sıçramayacağını öngören Bocom International Holdings Co.'nun Pekin'deki ekonomistlerinden Li Miaoxian, kamu hizmeti fiyatlama reformunun kontrollü yoldan uygulanabileceğini söyledi.

Çin Devlet KOnseyi 6 Mayıs'ta Li ile yapılan toplantının ardından Asya'nın en büyük ekonomisinin kamu hizmeti fiyatlama sürecini hızlandırabileceğini söylemişti. JP Morgan Chase&Co. açıklamanın ardından ülkenin bu yıl kaynak fiyatlama reformunda ilerlerleme kaydetme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etmişti.

Şanghay Bileşik Endeksi bugün 9.39 itibariyle yüzde 0.2 düştü.