Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Whole Foods Market Inc. ve Electronic Arts Inc.'in kârlarının beklentileri aşmasıyla New York Borsası, Dow Jones Endeksi'nin Salı günü ilk kez 15,000 puanın üzerinde kapanmasının ardından yükseldi.

Whole Foods Market ve Electronics Arts yüzde 10'un üzerinde değerlendi. J.C. Penney Co., çeyrek dönem satışlarının bir yıl öncekinden daha az düşüş kaydetmesiyle yüzde 7.4 primlendi. Symantec Corp., satış ve gelirin beklentinin altında kalmasının ardından yüzde 2.4 değer kaybetti.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,632.69 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.3 kazançla 15,105.12 puana yükseldi. Amerikan borsalarında 6.2 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamaya paralel seyretti.

Piyasalarda Nisan'da görülen endişeden sıyrılındığını ve iyi bir taban oluşturulduğunu belirten Oakbrook Investments LLC'nin yatırım genel müdür yardımcısı Peter Kankovskis, bilanço döneminin geride kaldığını ve önümüzdeki dönemde çeyrek dönem ekonomik verilerin piyasanın yukarıda kalıp kalamayacağını belirleyeceğini söyledi.

Dow dün küresel merkez bankalarının teşviklerine ilişkin iyimserlik ve beklenenin üzerinde gelen kurumsal kazançların desteğiyle ilk kez 15,000 puanın üzerinde kapandı. S&P 500 Endeksi dün 5. gününü de artıda kapadı. Endeks 7 Ocak'tan bu yana kaydettiği en büyük 5 günlük rallisinde yüzde 3.2 tırmandı. New York Borsası Fed'in 3 tur tahvil alım programıyla desteklenen boğa piyasasındaki 5. yılına girdi.