Advertisement

Japon Topix Endeksi, yenin önemli rakipleri karşısında güçlenmesiyle kazançlarını geri verdi. Toyota Motor Corp., bilanço sezonunun en yoğun haftasında kârlarının artacağını öngörmesinin ardından değer kazandı.

Japon yeninin, dolar karşısında değerlendiği her 1 yen için 80 milyon dolar kaybeden Canon Inc. yüzde 0.7 düştü. Sumitomo Heavy Industries Ltd., operasyonel kârlarının tahminlerin altında kalmasının ardından yüzde 11 değer kaybetti. Net gelirinin yüzde 32 artacağını öngören Toyota bugün yüzde 0.9 primlenerek 5 yılın zirvesine tırmandı.

Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 0.7 yükselmesinin ardından yüzde 0.2 kayıpla 1,191.84 puana geriledi. Endeks dün 8 Eylül 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Topix Endeksi'nin son 5 haftada neredeyse yüzde 20 yükselmesi üzerine teknik göstergeler endeksin aşırı alınmış olabileceğinin sinyalini verdi. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 14,279.32 puana geriledi.

Hisselerin büyük kazançların ardından bir miktar geri çekilmesinin şaşırtıcı olmadığını söyleyen Daiwa SB Investments Ltd.'ın baş stratejisti Soichiro Monji, piyasada düzeltme olmamasının garip olacağına dikkat çekti.

Topix Endeksi'nde yer alan 362 şirket 1 Nisan'dan bu yana bilançosunu açıkladı ve 211 şirketin kazançları beklentinin üzerinde geldi. Sony Corp. ve Takeda Pharmaceutical Co., önümüzdeki 2 haftada bilançosunu açıklayacak olan 500 şirket arasında yer alıyor.