Advertisement

(15:20'de güncellendi)

İspanya tahvilleri, borçlanma ihalesine düşük talep gelmesinin ardından değer kaybederken, ABD Hazine tahvilleri ihale öncesi yükseldi. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, bu ülkelerde istihdam büyümesinin tahminlerden daha iyi çıkmasının ardından değer kazandı. Avrupa hisseleri kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor.

10 yıl vadeli İspanya tahvillerinin faizi dokuz baz puan yükselerek, New York saati ile 07:40'ta yüzde 4.18'e çıktı. ABD'nin 30 yıl vadeli Hazine tahvillerimim faizi 3 baz puan gerileyerek yüzde 2.96'ya indi. Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları dolar karşısında yüzde 0.6 değer kazanarak 1.0227 seviyesine çıkarken, kiwi olarak adlandırılan yeni Zelanda doları yüzde 0.5 yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'den az bir düşüş gerçekleştirdi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin dün rekor seviyede kapatmasının ardından yüzde 0.1'den az bir düştü. Bakır yüzde 0.8 düştü ve petrol yüzde 0.4 geriledi.

Hisse senetleri bu yıl, ABD'den Avrupa'ya ve Japonya'ya merkez bankalarının teşvik çabalarını artırmalarının desteği ile ralli yaptı ve bu ralli sonucu küresel hisse senetleri değeri yaklaşık 5 trilyon dolar arttı. Yeni Zelanda'da işsizlik oranı ilk çeyrekte yüzde 6.2'ye düşerken, Avustralya'da istihdam geçen ay 50,100 arttı. ABD'de bugün açıklanacak olan haftalık işsizlik başvuruları verisinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, yükseliş göstermesi bekleniyor. İspanya tahvil ihalesinde bugün maksimum satış miktarı karşılanırken, talep düşük kaldı.

Londra'da Matterley Ltd. fon yöneticisi Henry Dixon, "Avrupa'da hisse senetleri 11 ay üst üste değer kazandı," dedi ve "Bu daha önce görülmeyen bir durum. Bu yüzden insanların neden sinirli olduğu anlaşılabilir" şeklinde görüş bildirdi.

(15:20'de güncellendi)