Advertisement

Dünyanın en büyük araç piyasası Çin'de yeni model taleplerinin artmasıyla Çin'de otomobil satışları Nisan'da yüzde 13 artış kaydetti.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği'nin verilerine göre toptan otomobil, çok amaçlı ve spor araçların satışları Nisan'da 1.44 milyona tırmandı. Bloomberg anketine katılan 5 analistin medyan tahmini 1.404 milyon otomobil satılacağı yönündeydi.

Aralarında General Motors Co. ve Volkswagen AG'nin de yer aldığı otomobil üreticileri, son 20 yılda, yıllık ortalama yüzde 4 büyüyen şehir nüfusunun otomobil taleplerinin artacağı beklentisiyle Çin'de yeni modeller çıkardı. Bloomberg Sektörleri'nin otomobil analistlerinden Kevin Tynan, yolcu araçlarının taleplerinin 2006'dan bu yana ortalama yüzde 25 yükseldiğini söyledi.

Otobüs ve kamyonetlerle birlikte toplam araç satışları geçtiğimiz ay yüzde 13 artarak 1.84 milyona çıktı.

Satışları yüzde 37 artarak 75,331 araç satan Ford Motor Co., araç satışını en fazla artıran şirketler arasında yer aldı.

Dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki en büyük yabancı otomobil üreticisi GM, Çin'deki satışlarının Nisan'da yzüde 15 arttığını açıkladı. GM'in Cadillac satışları yüzde 99 artarak 4,077 arac çıkı.

Detroitli otomobil üreticisi, dünyanın en büyük otomobil piyasasındaki yabancı otomobil üreticileri arasında Volkswagen AG ile liderlik için yarışıyor.