Advertisement

Batı Teksas petrolü, New York vadelilerinin teslimat noktası olan Cushing, Oklahoma'da petrol stoklarının ikinci hafta üst üste düşmesinin ardından son bir ayın zirvesi yakınında seyrediyor. Irak'ın Türkiye üzerinden petrol sevkiyatı bombalı saldırı sonucu durdu.

Batı Teksas petrolü dün yüzde 1.1 yükseldikten sonra bugün dalgalı seyrediyor. ABD'nin en büyük petrol depolama merkezi Cushing'de stoklar, Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) rakamlarına göre, geçen hafta 652,000 varil düşerek 49.1 milyon varile indi. Rafineri kapasite kullanım oranı Ocak ayından bu yana en yüksek sevieysine çıktı. Irak petrol bakanlığı sözcüsü Asim Jihad, Irak'ın boru hattı yoluyla Türkiye'ye petrol sevkiyatının sabotaj nedeniyle durdurğunu ve hattın bugün yeniden açılacağı duyurdu.

Sydney'de CMC Markets şef piyasa analisti ve Batı Teksas petrolünün 98 doalr civarında satış baskısı ile karşılaşacağı tahmininde bulunan Ric Spooner, "Cushing stoklarınındaki hafif düşüşle birlikte, EIA'dan ılımlı pozitif veriler var," dedi ve "İnsanlar ayrıca, araç kullanımının arttığı yaz dönemine yaklaşılması ile birlikte, rafineri kapasite kullanımının arttığını görmekten de cesaret buluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Haziran vadeli Batı Teksas petrol kontratları, Nymex elektronik işlemlerinde, 13 sent düşerek, Singapur saati ile 13:10'da varil başına 96.49 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 47 altıondaydı. Kontrat dün 1 dolar yükselerek 96.62 dolar ile 2 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Haziran vadeli Brent petrolünün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 3 sent düşerek varil başına 104.31 dolara geldi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı dün 7.72 dolar ile Ocak 2011'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra bugün 7.82 dolara geldi.