Advertisement

(12:15'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların İngiltere Merkez Bankası'nın ekonomik teşviklere ilişkin kararını beklemeleri ile birlikte, Haziran 2008'den bu yana gördüğü en yüksek seviyeden düştü. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişemzken, Asya hisse senetleri değer kaybetti.

İtalya'nın en büyük doğalgaz şebekesi Snam SpA, Eni SpA'nın şirketteki yüzde 11.7'lik payını satması ile birlikte yüzde 4 düştü. Wm Morrison Supermarkets Plc, ilk çeyrek satışlarının düşmesinin ardından son bir ayın en hızlı kaybını yaşadı. Experian Plc, temettüsünü artırması ve hisse geri alımı yapacağını duyurmasının ardından rekor seviyeye çıktı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 09:36'da 303.06 puana indi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi dün, beklenenden daha iyi çıkan şirket karlarının desteği ile Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ralli yaptı. Endeks 2013 yılında şimdiye dek yüzde 8.4 yükseldi ve 2006'dan bu yana en iyi yıl başlangıcını gerçekleştirdi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 geriledi.

Londra'da Capital Spreads traderı Jonathan Sudaria, "Bugün, İngiltere Merkez Bankası'nın piyasaları yükseltme fırsatı var, ancak Başkan Mervyn King'in refah için para basma felsefesine karşın, Para Politikası Kurulu'nun kalan kısmı onun çabalarını perdelemeyi başardı" şeklinde görüş bildirdi.

İsviçre, Nordik ülkeleri ve Avusturya piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.

(12:15'te güncellendi)