Advertisement

Güney Kore Merkez Bankası'nın faiz indirmesi ve Samsung Electronics Co.'nun gelişen piyasalardaki teknoloji şirketlerini Nisan 2000'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandırmasıyla gelişen piyasalar endeksi 5. gününde de artış kaydetti.

Güney Kore'nin en değerli şirketi Samsung Seul'da bu ayın en büyük sıçramasını kaydederken, GS Engineering&Construction Corp. inşaatçılar arasındaki kazançları devam ettirdi. Anhui Conch Cement Co., Çin'de üretici fiyatlarındaki düşüşün hızlanarak talebin azaldığı endişelerine neden olmasının ardından yüzde 2.6 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 kazançla 11 Mart'tan bu yana en yğksek kapanışına işaret etti. Güney Kore Merkez Bankası bugün büyümeyi desteklemek için faiz indiren Avustralya, Avrupa ve Hindistan'ın arasına dahil oldu.

Dünya genelinde faizlerin düşük olmasıyla yüksek getiri bulacak çok fazla yerin kalmadığına, bu nedenle de insanların hisselere kaydığına dikkat çeken ACB Securities Co.'nun analistlerinden Attila Vajda, kurdaki değerlenmelerin önlenmesi ya da büyümeyi desteklemek için daha fazla faiz indiriminin beklendiğini söyledi.

Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.2 ralli yaparken, won büyük değişiklik kaydetmedi.

Güney Kore Merkez Bankası Kim Choong Soo ve yönetim kurulu 7 günlük geri alım faizinin yüzde 2.75'ten yüzde 2.5'e indirdi. Bloomberg anketine katılan 20 ekonomistin yalnızca 6'sı faiz indirimini öngörmüştü.