Advertisement

Japonya'nın cari fazlası Mart'ta yendeki zayıflamanın ülkeye geri dönen kazançları ve ülkenin ihracatçılarının görünümünü desteklemesiyle Mart'ta 1 yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre en geniş kapsamlı ticaret göstergesi olan cari denge Mart'ta 1.25 trilyon yen fazla vererek, Bloomberg anketine katılan 23 ekonomistin medyan tahmini olan 1.22 trilyon yeni aştı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin merkez bankasını deflasyonu sonlandırmak için harekete geçmeye zorlama çabaları, yenin 2009'dan bu yana ilk kez 101 seviyesinin altına gerileyerek, Toyoto Motor Corp. gibi son 6 yılın en yüksek yıllık kâr rakamlarını açıklayan ihracatçıları desteklemesiyle meyvelerini vermeye başladı. Cari fazlası korumak, ekonominin iki katı büyüklüğündeki borç yüküyle zorlanan Abe'ye duyulan güveni destekleyebilir.

Yendeki zayıflamanın Japonya'nın deniz aşırı yatırımlardan gelen gelirini sağlamlaştırdığını belirten Royal Bank of Scotland Group Plc'nin ekonomistlerin Long Hanhua Wang, zayıf yenin Japon ihracatçılara yardımcı olduğunu söyledi.

Diğer yandan zayıf yenin maliyeti, yüksek ithalat maliyetine neden olarak, Mart'taki dış ticaret açığı verilerine yansıdı. Japonya Mart'ta 9. kez üst üste dış ticaret açığı verdi. Ülkenin cari fazlası geçtiğimiz yılın aynı ayının yüzde 4 altında olurken, gelir fazlası 1.7 trilyon yene genişleyerek Mart 2010'dan bu yana en yükseğine işaret etti.