Advertisement

Yen, Japon yatırımcıların net yabancı tahvil alıcısı olarak, Ocak 2010'dan bu yana süregelen en uzun süreli satış dönemini sonlandırmasıyla dolar karşısındaki 100 seviyesinin altına düşüşünü genişletti.

Verilerin Japonya Merkez Bankası'nın teşvik önlemlerinin yerel yatırımcıları ülke dışında daha fazla kazanç arayışına ittiği spekülasyonunu desteklemesiyle yen, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değer kaybetti. Yen dün 4 yıl sonra ilk kez dolar karşısında 100'ün altına geriledi. Avustralya Merkez Bankası'nın politika faizini bu hafta rekor düşüğe indirmesinin ardından Avustralya doları, ABD doları karşısında bire bir seviyesine yaklaştı. Güney Kore wonu son 3 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Japon yatırımcıların yabancı tahvil almasının, yerel tahvillerinin getirisinin çok düşük olmasından ötürü yurtdışında yüksek getiri aradığı anlamına geldiğine dikkat çeken Sumitomo Mitsui Asset Management'ın kıdemli ekonomistlerinden Hiroaki Muto, bunun Kuroda'nın parasal genişleme hamleleri ve Abenomi'nin işe yaradığının sinyali olduğunu belirtti.

Diğer yandan yende düşüş bekleyenlerin daha fazla şevkleneceğini söyleyen ABN Amro Bank NV'nin Döviz stratejistlerinden Roy Teo, yenin ikinci çeyrekte 104 seviyelerine, bu yılın sonunda da 110'lara gerileyeceğini öngördü.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.3 zayıflayarak 100.92 düzeyinin altına geriledi. Japon yeni erken saatlerde 101.2 düzeyinden 6 Nisan 2009'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Yen, euro karşısında da yüzde 0.4 değer kaybederek 131.67 seviyesine geri çekildi. Euro, dolar karşısında 1.3047'den işlem gördü.

Yen bu hafta dolar karşısında yüzde 1.9 zayıflayarak, 5 Nisan'da sonlanan haftadan bu yana en büyük 5 günlük düşüşüne işaret etti. Yen, euro karşısında da yüzde 1.4 değer kaybederken, euro da dolar karşısında yüzde 0.5 düştü.

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi ile Japon hükümet tahvilinin getirisi arasındaki fark yüzde 1.21 ile 11 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti.