Advertisement

Japon yeninin, dolar karşısında 100 seviyesinin altına zayıflaması ve Nikon Corp. gibi şirketlerin kazançlarının yatırımcıları sevindirmesiyle Tokyo Borsası tırmandı; Topix Endeksi 4.5 yılın zirvesine çıktı.

İhracata en fazla bağımlılığı olan Japon otomobil üreticisi Mazda Motor Corp., yenin rakiplerinin çoğu karşısında değer kaybetmesiyle yüzde 7.5 primlendi. Fotoğraf makinası üreticisi Nikon, beklentinin üzerinde kâr açıklamasının ardından Nikon son 4 yılın en büyük sıçramasını yaptı. Sharp Corp., Asahi gazetesinin para kaybeden elektronik üreticisi şirketinin 5,000 kişilik istihdam kesintisi yapacağını yazmasının ardından yüzde 9.7 yükseldi.

Topix Endeksi yüzde 2.4 kazançla 1,210.11 puana çıkarak, Eylül 2008'den bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 3'ün üzerinde hisse değerlendi. Nikkei 225 Endeksi ise  yüzde 3 artışla 14,619.52 puana yükseldi ve bu haftayı yüzde 6.8 ile Aralık 2009'dan bu yana en büyük haftalık kazancına işaret etti.

Yenin psikolojik eşiğin altına zayıfladığını ve bu düşüşün daha da derinleşerek hisse senedi piyasasını destekleyebileceğini belirten Mizuho Trust&Banking Co.'nun Tokyo'daki stratejistlerinden Takahiro Nakano, ihracatıçıların iyi bilanço rakamları açıklayarak piyasayı desteklediğini söyledi. Nakano, şirketlerin kâr tahminlerini de yükseltebileceğini söyledi.

Topix endeksindeki 478 şirket 1 Nisan'dan bu yana bilanço raporlarını açıkladı ve bu şirketlerin 285'i beklentinin üzerinde kâr elde etti. Hitachi Ltd. ve Nissan Motor Co. da bugün bilanço açıklayacak 300 şirketin arasında yer alıyor.