Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japon yeninin, dolar karşısında 100 doların ötesine geçerek ihracatçıların kazanç görünümünü desteklemesiyle Topix Endeksi 4.5 yılın en yüksek seviyesine tırmandı; Asya Borsalarındaki hisselerin çoğu yükseldi.

Satışlarının yüzde 85'ini Japonya'nın dışında gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Nikon Corp., kazanç  tahminlerinin beklentileri aşmasıyla yüzde 15 primlendi. Sharp Corp., Asahi gazetesinin, Japon televizyon üreticisi şirketin 5,000 kişilik istihdam kesintisi yapacağını söylemesinin ardından yüzde 7.6 tırmandı ve bu haftaki kazançlarını yüzde 35'e genişletti. Mighty River Power Ltd., Yeni Zelanda hükümetinin ülkenin en büyük ilk halka arzında hissesini satmasının ardından yüzde 4.8 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 142.41 puana gerilese de değer kaybeden her 2 hisse karşılığında 3 hissenin değer kazandığı görüldü. Endeks bu hafta yüzde 1.7 yükseldi. Japon Topix Endeksi yüzde 2.4 artışla Eylül 2008'den bu  yana en yüksek kapanışına yöneldi.

ABd'nin iyileşmesi ve Avrupa'nın kötülemesinin durmasıyla destekleyici bir ihracat ortamı oluşmasının, Japonya için orta vadede iyi olacağını belirten Lion Global Investors Ltd.'ın yatırım genel müdürü Simon Flood, birçok iyi şirketin bulunduğunu ve kalitenin yüksek olduğunun altını çizerek, "Eğer Japonya'daki hikaye gerçeğe dönerse, birçok uluslararası yatırımcı dikkatlerini çevirerek, orada fırsat arayışına başlayacak" dedi.