Advertisement

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Reyhanlı'daki patlamalara ilişkin, "Bu saldırıların bir amacı var. Hatay insanını bir yere sevk etmeye çalışıyorlar, bir harekete zorluyorlar. Ancak hem Hataylı hem Reyhanlılı kardeşlerim, bu tertip girişimlerini algılayacak olgunlukta, basirette, ferasette" dedi.


Ergin, Hatay'a gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Reyhanlı'daki patlamalardan sonra yapılması gerekenin soğukkanlı olmak ve sağduyulu hareket etmek olduğunu söyledi.


Hataylılara başsağlığı ve geçmiş olsun dileğinde bulunan Ergin, "Soğukkanlı ve sabırla, sağduyuyla bundan sonra hareket ederek, bu alçak tertibi yapanların, bu hunhar saldırıyı yapanların amacına ulaşmaması için her tertibi almamız gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.


"Patlamaları kimin gerçekleştirdiği konusunda somut bir bilgi olup olmadığı" sorusuna Ergin, olayın sıcak ve şu anda bir şey söylemek için erken olduğu yanıtını verdi.


Saldırının amacını kestirmenin zor olmadığını, bunun ilerleyen saatlerde, belki ilerleyen günlerde daha net ortaya koymanın olacağını vurgulayan Ergin, "Hakikaten acımız çok büyük. Onun için hemşehrilerimin acısını paylaşıyorum. Şu an soğukkanlı olmak ve sağduyulu hareket ederek, bu alçak saldırıyı yapanları sevindirmemek için her türlü gayreti göstermemez gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.


Ergin, "Patlamalarda neden Hatay'ın hedef seçildiği" şeklindeki soruyu şöyle cevapladı:


"Bu saldırıların bir amacı var. Hatay insanını bir yere sevk etmeye çalışıyorlar, bir harekete zorluyorlar. Ancak hem Hataylı hem Reyhanlılı kardeşlerim, bu tertip girişimlerini algılayacak olgunlukta, basirette, ferasette. Geçtiğimiz 2 sene bunu çok güzel gösterdiler. Bundan sonraki bu tür tertiplere karşı da gerekli sağduyuyla hareket edeceklerine inanıyorum.


Onun için sözlerime başlarken, bu alçak saldırı ve tertip dedim. Ama önümüzdeki saatler ve günler sonucu ortaya çıkaracak."


Ergin, her geçen saat tablonun değiştiğini bildirerek, "O açıdan bir sayı vermek istemiyorum. Ama ölü ve yaralı sayımız şu anda toplamda 100'ün üzerinde. Yaklaşık 30 küsur, şu anda hayatını kaybeden vatandaşımız var. Ama yaralı sayısı da artmış durumda" dedi.

 

AA