Advertisement

Ekonomistler bu hafta ABD'den gelecek imalat verisinin duraklamaya işaret etmesini beklerken, perakende satışların ikinci aylık düşüşünü kaydedeceğini öngörüyor.

Bloomberg anketine katılan 74 ekonomistin medyan tahmini Mart'taki yüzde 0.4'lük düşüşün ardından alımların Nisan'da da yüzde 0.3 gerilemiş olduğu yönünde. Diğer yandan otomobil ve benzin hariç satışların tırmandığı tahmin ediliyor. Dünyanın en büyük ekonomisinden bu hafta gelecek olan sanayi üretim verisinin de Nisan'da düşüşe işaret edeceği düşünülüyor.

Amerikalılar'ın otomatik federal harcama kesintileri ile birlikte bu çeyrekte ekonomiyi yavaşlatması beklenen yüksek vergilerden ötürü zorlanması, araç satışlarını azaltıyor. Diğer yandan bu hafta açıklanacak diğer veriler, konut inşaatların iyi noktalardan biri olarak öne çıkması, yaşam masraflarının kontrol altına kalacağını gösterebilir.

Tüketicilerin alımlarını çok fazla azaltmasını beklemediklerini dile getiren IHS Global Insight'ın finansal ekonomi direktörü Paul Edelstein, mali sıkılaştırmanın büyümeyi olumsuz etkilediğini söyledi. Edelstein, ekonomik büyüme yavaşlasa da konutun daha iyi durumda olduğuna dikkat çekti.

Yüksek vergiler hanehalkı bütçelerinde bu çeyrekte daralmaya yol açarak, Amerikalılar'ı tasarruf yapmaya itebilir. ABD'de 2 yıl yüzde 4.2'de kalan istihdam vergileri 2013'ün başında 2010'daki yüzde 6.2 seviyesine çıkarıldı.