Advertisement

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılarla ilgili "Bunu yapanlar kendi içimizden, başka yerlerden irtibatlı kendi vatandaşlarımızdır. Bunların 9'u yakalanmıştır. Diğerlerinin takibi ciddiyetle yapılmaktadır" dedi.
Lekesiz, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Lekesiz, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, Hatay'ın onlarca eski uygarlığa ev sahipliği yapmış çok güzel bir il olduğunu söyledi.
Kentteki güzelliklerin en başında farklılıkların kendi içerisindeki ahengi olduğunu dile getiren Lekesiz, "Farklı renkler ve desenler, gökkuşağı misali güzellik oluşturuyor. Bizim zenginlik ve güzellik olarak nitelendirdiğimiz unsuru, zaaf olarak nitelendirip kaşımak isteyenler olabilir. Lütfen bu konuda dikkatli olalım" diye konuştu.
Hatay'daki dostluk ve kardeşliğin tarihten bu yana din, dil, ırk ve mezhep ayırmaksızın sürdüğünü anlatan Lekesiz, 2 yıldan beri kardeşlik ilişkilerinin olduğu Suriye'de yaşanan olumsuzluklardan dolayı zorda kalan ve Türkiye'ye sığınan Suriyelilere insani ihtiyaçlar gereği sahip çıkıldığını vurguladı.
Suriyelilerle Hatay'daki halkın birbirine düşmesini isteyenlerin olabileceğine dikkati çeken Lekesiz "Altını çizerek söylüyorum, bu menfur hadiseyi yapanlar bize sığınanlar, veya muhalifler değildir. Bunu yapanlar kendi içimizden, başka yerlerden irtibatlı kendi vatandaşlarımızdır. Bunların 9'u yakalanmıştır. Diğerlerinin takibi ciddiyetle yapılmaktadır" diye konuştu.
Reyhanlılardan bugüne kadar gösterdikleri sağduyulu davranışları devam ettirmelerini isteyen Vali Lekesiz, bu konuda kent halkına teşekkür etti.
Lekesiz, yaraların sarılması için gerekli işlemlerin en kısa sürede yapılacağını kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Mayıs 2013 Salı, 11:57 Misafir kendi içimizde bu kadar hain olmasına gerçekten şaşırdım.iyi ki yayın yasağı konulmuş. meğer ne ajan provakotörler varmış içimizde. birlik ve beraberlik içerisinde tüm ülke olarak nefretle kınayıp, enerjimizi bu işi yapanların bir an önce bulunması için ortaya koyacağımıza; kendi ülkesine kulp bulanlar, hükümetin dış politikasına dem vuranlar ve hatta başbakanımıza küfür edenler vardı ilk saatlerde. atatürk ün dediği gibi "kahramanı olduğu kadar gafili de bol bir milletiz" ama o gafiller bence yapanlar kadar vizcdanlarda ve tarih önünde hesap verecekleri gibi umarım yargıya da hesap verirler..