Advertisement

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün zirve rekorunu genişletmesi sonrasında, beklenenden daha fazla ABD vatandaşının geçtiğimiz hafta işsizlik başvurusunda bulunduğunu ve konut başlangıçlarının Nisan ayında düşüş yaşadığını gösteren verilerin ardından yatay seyrediyor.

Dünyanın en büyük perakendecisi Wal-Mart Stores Inc., ikinci çeyrek gelir tahminlerini analistlerin beklediğinden düşük açıklaması sonrasında yüzde 1.7 düşüş yaşadı. En büyük network donanımı üreticisi Cisco Systems Inc., üçüncü mali çeyrek kâr verilerinin tahminleri aştığını açıkladıktan sonra yüzde 12 yükseldi. Tesla Motors Inc., 830 milyon dolar kadar hisse satışı planladığını duyurmasıyla yüzde 10 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek New York saati ile 09:42'de 1,657.55 puan oldu. Dow Jones Endeksi 2.54 puan, yani yüzde 0.1'den daha az düşerek 15,273.15 puan oldu. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 64 yukarısında seyretti.

New Jersey merkezli Stifel Nicolaus & Co. fon yöneticisi Chad Morganlander, "Hayal kırıklığı yaratan bugünkü ekonomik veriler piyasanın tavrını belirleyecek. ABD ekonomisi cansız bir büyüme ile mücadele etmeye devam ediyor ve toparlanma kendi kendine devam eden bir yapıya ulaşmaktan çok uzak. Bu nedenle hisse piyasaları, merkez bankalarının likiditeyi artırmasıyla ilgili bir işaret bekliyor" yorumunda bulundu.

ABD boğa piyasası bu yıl beşinci yılına girmişti. S&P 500, tahminlerden iyi gelen şirket karları ve Fed'in üç turluk tahvil alım programının etkisi ile 12 yılın en düşük seviyesini yaşadığı 2009'dan bu yana yüzde 145 artış gösterdi. Bu ralli ile S&P 500 Endeksi'nde işlem gören 193 hisse en az 52 haftalık süreçlerde en yüksek seviyelerine ulaşırken, Bloomberg verilerine göre bu sayı 1993'ten bu yana en yüksek sayı durumunda.