Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, Türkiye'nin kredi notunu "Ba1"den "Baa3"e yükseltti ve not görünümünü durağan olarak açıkladı. Böylelikle Türkiye'nin kredi notu, Fitch'in ardından Moody's tarafından da yatırım yapılabilir seviyeye yükseltildi.

Moody's, açıklamasında, not artırımının, ülkenin ekonomik ve kamu maliyesi alanlarında ve yapısal ve kurumsal reformlarındaki ilerlemelerden dolayı gerçekleştiğini kaydetti.

Moody's, Türkiye'nin borç yükünün gayrısafi iç hasılaya oranının 2009 yılından bu yana 10 yüzde puanı düşerek yüzde 36'ya gerilediğini ve devlet tahvillerinin vade süresinin 4.6 yıla uzadığını ıkaydetti.

Moody's, hükümetin reformlarının tasarruf oranlarının, rekabetçiliğin ve cari işlemler açığın artmasında rolü olan enerji üzerinde yoğunlaştığını belirtti.

Uluslararası emeklilik ve yatırım fonları, bir ülkeye yatırım yapmak için, iki farklı kredi derecelendirme kuruluşunun o ülkeye yatırım yapılabilir kredi notu vermesini şart koşuyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3'e yükselttiğini, böylece Türkiye'nin kredi notunun, Fitch'in ardından Moody;s tarafından da "yatırım" seviyesine (investment grade) yükseltildiğini açıkladı.

Babacan, Moody's'in Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3'e yükseltmesine ilişkin, "Bu karar yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karardır. Ekonomide attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararası piyasa göstergeleri uzun süredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelere benzer düzeylerde bulunmaktaydı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuzu biraz daha yaklaştırmıştır" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, "Daha büyük yatırımlar bekliyoruz. Merkez Bankası bunun Türk Lirası üzerinde yaratacağı baskılara karşı hazırlıklı olmalı" açıklamasında bulundu.

Ash: Geç bile kaldı

Piyasanın uzun zamandır Türkiye'yi yatırım yapılabilir notunda değerlendirdiğine dikkat çekerek, not artışının geç bile kaldığını söyleyen Standard Bank Group Ltd.'ın baş piyasa ekonomisti Tim Ash, bunun Türkiye'ye yeni bir yatırımcı tabanı daha getireceğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Mayıs 2013 Cuma, 19:35 Misafir moodys türkiyenin notunu arttırmış. oo süper bi haber. tamam herşey düzeldi. her yer güllük gülistan..hatay reyhanlı kimin umrunda.burada ölen masumların hesabını kım verecek.??
17 Mayıs 2013 Cuma, 01:17 Misafir artık önümüz çok daha net bir bakışla açık görünüyor. yarın borsa 100000 denerse şaşırmayın
16 Mayıs 2013 Perşembe, 22:57 Misafir hayırlı uğurlu olsun yerinde bie karar