Advertisement

Fed San Francisco Başkanı John Williams, ekonominin kademeli olarak güçlenmeye başlamasıyla Amerikan merkez bankasının aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını yazdan itibaren azaltmaya başlayabileceğini söyledi.

İstihdam piyasasında Fed'in üçüncü tur tahvil alımlarını yapmaya başladığı Eylül'den bu yana ilerleme kaydedildiğinin net bir şekilde görüldüğünü savunan Williams, alımlarının hızının belki bu yaz gibi azaltılmaya başlayabileceği ve yıl sonuna doğru sonlandırılabileceğini dile getirdi.

Fed Açık Piyasa Komitesi 1 Mayıs'ta ekonomideki gelişmelere göre aylık tahvil alımlarını artırıp azaltmaya hazır olduğunu söyledi. Çalışma Bakanlığı 3 Mayıs'ta Nisan ayında işsizlik oranının yüzde 7.5'e gerilediğini açıkladı.

Williams, merkez bankasının belirli bir zaman ve miktar limiti olmadan tahvil almasını savunan Fed yetkililerinden biriydi. Fed finansal krizin başından bu yana parasal genişleme programlarıyla 3.32 trilyon dolarlık tahvil alımı yaptı.

San Francisco Fed Başkanı Williams, "Tahvil alımlarının hızı azaltılsa da, bunun para politikasının sıkılaştırılacağı ya da ekonomi toparlandığında parasal destek sağlamayı bırakacağı anlamına gelmiyor" dedi.

FOMC 1 Mayıs'ta istihdam piyasasında kaydadeğer bir ilerleme görülene kadar tahvil alımlarını sürdüreceğni söylemişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Mayıs 2013 Cuma, 10:45 Misafir zavalısınız