Advertisement

(15:20'de güncellendi)

Altın, exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarının azalması, doların değer kazanması ve Fed politika yapıcılarından birinin teşviklerin yaz döneminde azaltılabileceğini söylemesinin ardından düşüşünü yedinci güne taşıdı ve Mart 2009'dan bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi.

Altın, bazı yatırımcıların metalin değer koruma niteliğine ilişkin inançlarını kaybetmesi ve ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğuna ilişkin artan güvenin hisse senetlerine alım getirmesi ile birlikte, geçen ay ayı piyasasına girdi ve bu yıl yüzde 18 değer kaybetti. ABD para biriminin altı önemli paradan oluşan sepet karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi, San Francisco Fed Başkanı John Williams'ın dün yaptığı açıklamada, merkez bankasının yaz döneminde teşvikleri yavaşlatmaya başlayabileceğini kaydetmesinin ardından Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine yaklaştı. Altın destekli ETF'lerdeki varlıklar Şubat ayından bu yana her hafta azaldı.

Londra'da FastMarkets Ltd. analisti James Moore, "Güvenli liman niteliğindeki varlıkları tutmak için nedenler azaldı," dedi ve "Yatırımcılar yeniden daha güçlü büyüme varlıkları arıyor," değerlendirmesinde bulundu.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 düşerek, New York saati ile 07:47'de ons başına 1,376.80 dolara geldi. Fiyatlar dün 1,368 dolar ile 18 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördü ve bu hafta yüzde 4.2 geriledi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 39 üzerindeydi. Spot altın Londra'da yüzde 0.7 düşerek, ons başına 1,376.95 dolara geriledi.

ETF'lerdeki altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, dün 7.1 ton düşerek, 2,207.1 ton ile Temmuz 2011'den bu yana en düşük seviyesine indi. Varlıklar bu yıl yüzde 16 azaldı. Bu hafta açıklanan dosyalara göre, Soros Fund Management LLC ve BlackRock Inc., ilk çeyrekte, dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust'taki varlıklarını azalttı.

Çin'in Borsaya kote en büyük aracı kurumunun bir birimi olan CITICS Futures Co. stratejisti Wang Xiaoli, "ETF'lerden altın çıkışı sürüyor ve bu durum fiyatlar üzerinde baskı oluşturacak," dedi ve "Aşağı hareket boyunca alıcılar gelecek, ancak bunlar aşağı ivmeyi durdurmaya yetmeyecek" şeklinde görüş bildirdi.

ABD merkez bankası Fed ekonomiyi desteklemek için her ay 85 milyar dolarlık Hazine tahvilleri ve mortgage borçlanma kağıtları satın alıyor. San Francisco Fed Başkanı Williams, dün Portland, Oregon'da yaptığı konuşmada, "Fed'in varlık alım programının son turuna başladığı Eylül ayından bu yana, istihdam piyasasının iyileştiği açık," dedi ve merkez bankasının bu yaz varlık alım hızını düşürebileceğini ve yılın sonlarına doğru da programı sonlandırabileceğini sözlerine ekledi.

Bloomberg'in anketine katılan 17 analist altın fiyatlarının haftaya düşmesini beklerken, sekiz analist yükseliş bekliyor. Üç analist ise nötr kaldı. Bu sonuca göre, düşüş bekleyenlerin genele oranı son iki haftanın en yükseğine çıktı. Credit Suisse Group AG'ye göre, altın bir yıl içinde 1,100 dolardan işlem görecek.

Temmuz vadeli gümüş kontratları New York'ta yüzde 0.9 düşerek ons başına 22.46 dolara geriledi ve haftayı yüzde 5.1 kayıpla geçmeye yönlendi. Haziran vadeli palladyum kontratları yüzde 0.8 düşerek ons başına 735 dolara indi ve haftalık kazancını yüzde 4.2'ye daralttı. Metal yükselişini dördüncü haftaya taşıyarak, Şubat ayından bu yana en iyi performansını göstermeye yönlendi. Platin yüzde 0.7 değer kaybederek ons başına 1,475.40 dolara indi. Metal bu hafta yüzde 0.7 düştü.

(15:20'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Mayıs 2013 Cuma, 19:44 Misafir olursa ne yazar parasi olana yarar
17 Mayıs 2013 Cuma, 16:43 Misafir her inişin çıkışı olur, ama şuan için gerçekten düşük seviyelerde.. acaba eylüle doğru yükselme olur mu?
17 Mayıs 2013 Cuma, 16:42 Misafir fed para basmaya durdursun altını görürüz