Advertisement

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin sermaye harcamalarını canlandırma stratejisine teşvik edeceği haberi üzerine leasing şirketlerinin ralli yapmasıyla Japon Topix Endeksi'nin 2008'deki zirvesinin yakınına sıçramasının ardından Asya Borsaları 2. haftalarını da artıda kapadı.

Leasing ve kredi şirketi Orix Corp. yüzde 9.5 yükseldi. Japon spor giyim şirketi Mizuno Corp., net gelir tahminlerini ikiye katlamasının ardından yüzde 19 tırmandı. Singapore Airlines Ltd., daha fazla operasyonel zarar açıklaması üzerine yüzde 3.9 değer kaybetti. Avustralya'nın en büyük petrol ve doğalgaz mühendisliği şirketi WorleyParson Ltd., daha zayıf kazanç tahmininde bulunması sonrasında yüzde 10 düştü.

Değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 4 hissenin değer kazandığı MSCI Asya Pasifik Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmeyerek 142.99 puandan işlem gördü. ABD ve Avrupa'daki politika yapıcıların büyümeyi destekleyici politikalarını devam ettirdiği sırada Japonya Merkez Bankası'nın deflasyonu sonlandırmak üzere hamlelerde bulunmasıyla endeks bu yıl yüzde 11 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu haftayı yüzde 0.8 yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor.

Mizuho Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Takashi Aoki, yatırımcılar diplerden alım yaparken kâr realizasyonlarının da görülmesiyle piyasanın dar bir bantta işlem gördüğünü söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki hisseler tahmini kazançlarının 14ç3 katından fiyatlanırken, bu oran Nikkei 225 Endeksi için 21, Standard&Poor's 500 Endeksi için  15 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için de 13.4 katında seyrediyor.