Advertisement

Pacific Investment Management CO.'nun (PIMCO) CEO'su Muhammed El-Erian, enflasyonu 2 yıl içinde yüzde 2'ye çıkarmak için para tabanını ikiye katlayan Japonya Merkez Bankası'nın teşvik planının cesaretinden etkilendiğini dile getirdi.

New York Times gazetesinde bir makale kaleme alan El-Erian, Japonya'da olanların "devrim" niteliğinde olduğunu savunarak, "2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yaptıkları hiçbir şey ekonomik deneyimde şu ankinin yanına yaklaşamaz" dedi.

El-Erian özellikle BOJ'un parasal genişleme programının kendisini etkilediğini ifade ederek, ekonominin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bunun Fed'in ABD'de yaptığından daha büyük olduğunu söyledi.

Öte yandan hamle "hırslı" bir adım olsa da başarı garantisinin de olmadığını not düşen El-Erian, "Japonya'nın artan borç yükü ve zorlayıcı yapısal sorunları bu programı daha riskli ve daha bedelli hâle getiriyor" yorumunda bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Mayıs 2013 Salı, 08:27 Misafir boj ve fed yani abd ve japonya parasal genişleme ile enflasyon yaratamıyorsa demekki üretim ve tüketim arasında paranın gerçekten kullanılıp kullanılmadığı arasın da anormallikler var bunun sonu hiperenflasyondur.buda vahim sonuçlar doğurur.bindik bir alamete gidiyoz kıyamete dünya ekonomisi ağır yaralı hasta ne yapsalar tutmuyor sadece günü iyi geçeiriyorlar o kadar.