Advertisement

New York Borsası, St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın büyümenin desteklenmesi için merkez bankasının tahvil alımlarına devam etmesi gerektiğini söylemesinin ardından yükselerek, gösterge endeksleri rekora taşıdı.

Home Depot Inc., konuttaki sıçramanın restorasyon harcamalarını artırmasıyla kazanç tahminlerini yükseltmesi sonrasında yüzde 2.5 sıçradı. JP Morgan Chase&Co., Jamie Dimon'ın bankadaki başkanlık ve CEO'luk titrlarının bölünmesi kampanyasının üstesinden gelmesiyle yüzde 1.4 yükseldi. Apple Inc., şirketin Senato önünde vergi kaçırdığı iddialarına karşı savunma yapmasıyla yüzde 0.7 düştü.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.2 kazaçla 1,669.16 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.3 artışla 15,387.58 puana çıktı. Endekste bugün 6.2 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamayla paralel oldu.

Aspiriant'ın yatırım genel müdürü Jason Thomas,
Kayydadeğer bir düşüş olmadan uzun süreli bir yükselişin yaşandığının altını çizerek Fed'in tahvil alım programlarını sonlandıracağına ilişkin ciddi bir endişe olmadıkça bu trendin devam edeceğini öngördü.

Federal Reserve St. Louis Başkanı James Bullard, merkez bankasının tahvil alımına devam etmesi gerektiğini çünkü bunun yasa yapıcıların elinde olan en iyi seçenek olduğunu dile getirdi.