Advertisement

Microsoft'un İnteraktif Eğlence İşletmesi Bölümü Başkanı Don Mattrick, ABD'nin Washington eyaletine bağlı Redmond kentindeki merkezlerinde düzenlediği basın toplantısında, şirketin son 4 yılını, Xbox 360'ın yerini alacak yeni nesil Xbox'u geliştirmek için harcadığını belirtti.

Mattrick, Xbox One'ın tanıtımını, "Hepsi bir arada, aynı ev eğlence sisteminde" sözleriyle başlattı.

Tanıtım sırasında, sesli komutla çalışan yeni konsolun, televizyon ve film izleme, müzik dinleme, internette gezinme ve çeşitli uygulamaları eş zamanlı kullanma seçenekleri arasında sorunsuz bir şekilde ileri geri geçişler yapabildiği uygulamalı olarak gösterildi.

Microsoft'un İnteraktif Eğlence İşletmesi Bölümünün üretim yetkilisi Marc Whitten da "Oyununuza tıpkı televizyon kanalınızı çevirir gibi geçebiliyorsunuz" sözleriyle yeni konsolun, "Gecikmesiz anında olay" adını verdiği özelliğini tanıttı.

Xbox, interaktif eğlence piyasasına ilk girişini 2001 yılında yaptı. Xbox'ın yüksek çözünürlüklü versiyonu olan Xbox 360 ise 2005 yılında piyasaya sürüldü.
Microsoft, son yıllarda devreye soktuğu, veri akışı sağlayan medya uygulamaları ve aile kullanımına uygun "Kinect" sistemiyle Xbox 360'ın faaliyet alanını sadece elektronik oyunların çok ötesine taşıdı.

Kullanıcıların birbirleriyle web kamerasına benzer bir araçla, konsol düğmelerine dokunmadan, sadece mimikler ve sesli komutlar vasıtasıyla etkileşim içinde olmalarını sağlayan sisteme "Kinect" adı veriliyor.

Microsoft, tanıtımın başında daha iyi görüntü ve ses denetimi imkanı veren kameralı Kinect sistemini ve Xbox kontrol cihazını da sergiledi.