Advertisement

Sojitz Corp. ve Sony Corp.'un son 2 yılın en yüksek seviyesine tırmanmasıyla Topix Endeksi 45 yılın zirvesindeki kazançlarını genişletti. Hisseler, Japonya Merkez Bankası'nın para politikasını aynı tutsa da ekonomik değerlendirmesini güncellemesinin ardından da kazançlarını korudu.

Sojitz Corp., Nikkei gazetesinin işlem şirketinin vergi öncesi kârının önümüzdeki mali yılda yüzde 30 artacağını söylemesi üzerine yüzde 14 primlendi. Elektronik üreticisi Sony, şirketin yönetim kurulunun eğlence biriminin ayrılmasını görüşebileceği yönündeki haberler üzerine yüzde 7.3 primlendi. ANA Holdings Inc., Tokyo'daki Haneda havaalanını pisti tahmin edilenden önce genişleteceği haberinin ardından havayolu şirketlerindeki kazançlara öncülük etti. Tokyo Electric Powe Co. son 4 günde yüzde 59 tırmanmasının ardından geri adım attı.

Topix Endeksi yüzde 0.6 kazançla 1,278.17 puana çıkarak, bu sabahki kazançlarını devam ettirdi. Endekste değer kaybeden her 7 hisseye karşılık 8 hisse değer kazandı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 artışla 15,551.27 puana yükseldi. Endeksin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 70 üzerine seyretti.

Hız rallisinin devam edeceğini öngören Mizuho Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Masahiko Ejiri, bazı konservatif emeklilik fonlarının bile rakiplerinin gerisinde kalmaktan korktuğunu, bu nedenle de yerel Japon hisselerine kaydıklarına dikkat çekerek, bu rallinin daha süreceğini söyledi.

Topix Endeksi bu yıl Japonya Merkez Bankası'nın öngörülmedik parasal genişleme hamlesinin desteğiyle yüzde 48 yükselerek önde gelen tüm endeksleri solladı. Endeks defter değerinin 1.4 katından işlem görürken bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 2.5, Stoxx Europe 600 Endeksi içinse 1.7 katında seyretti.