Advertisement

(10:10'da güncellendi)

Bakır, madenlerle ilgili sorunlardan kaynaklanan arz endişeleri ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugün Kongre'de yapacağı konuşma öncesi Fed yetkililerinden teşvik programını destekleyen yorumların gelmesi ile birlikte, son iki haftanın zirvesi yakınında seyrediyor.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.8 yükselerek ton başına 7,430 dolara kadar çıktıktan sonra, Tokyo saati ile 15:12'de ton başına 7,421.25 dolara geldi. Fiyatlar dün 7,450 dolar ile 8 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Temmuz vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 yükselerek pound başına 3.366 dolara çıktı.

Endonezya hükümeti, Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc.'nin Grasberg madeninde 28 kişinin ölümüne neden olan tünel çökmesine ilişkin soruşturma sonuçlanana kadar, üretim yapılmayacağını duyurdu. Bernanke bugün Kongre'de ekonomik görünüme ilişkin konuşma yapacak. Bugün ABD'de açıklanacak olan ikinci el konut satışları verisinin Nisan ayında Kasım 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, dün yaptığı açıklamada, merkez bankasının tahvil alımlarına devam etmesi gerektiğini söyledi ve New York Fed Başkanı William Dudley, büyüme konusunda daha önce aşırı iyimser olduğunu kaydetti.

Tokyo'da Astmax Asset Management Inc. şef fon yöneticisi Tetsu Emori, "Bakır, madenlerdeki sorunlardan kaynaklanan arz endişesinden ve Bernanke'nin parasal teşviklere devam edeceği beklentisinden destek buluyor," dedi ve bu faktörlerin, Çin'in bakır ithalatının son 22 ayın en düşük seviyesine düştüğünü gösteren veriye ağır bastığını sözlerine ekledi.

Çin'de dün açıklanan Nisan ayı rafine bakır ithalatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 düşerek 183,023 ton ile Haziran 2011'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Eylül vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.4 yükselerek ton başına 53,630 yuana (8,744 dolar) indi.

LME'de, çinko, kurşun, aluminyum, nikel ve kalay da değer kazandı yönde hareket etti.

(10:10'da güncellendi)