Advertisement

BOJ'un para tabanını genişletme planını aynı hâliyle korumasının ardından Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesine işaret etti.

Sony Corp., bir kaynağın, şirketin yönetim kuruluğunun eğlence birimini ayırma planını değerlendireceğini söylemesi sonrasında yüzde 7.4 değer kazandı. Japon nadir metal ithalatçısı Sojitz Corp., Nikkei gazetesinin, şirketin kârının artacağını öngörmesi üzerine yüzde 13 tırmandı. Avustralya'nın en çok izlenen televizyon yayıncısı Seven West Media Ltd., KKR&Co.'nun şirketteki hissesini satmasıyla yüzde 7.9 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 144.47 puana çıktı. Endeksteki 10 sektörün 9'u yükseldi. ABD ekonomik verilerinin iyileşmesi ve Japon merkez bankasının deflasyonu sonlandırmaya yönelik adımlarının desteğiyle endeks bu yıl yüzde 11 artış kaydetti.

BOJ politikasının aynı şekilde korunduğunu ve hız rallisinin devam edeceğini söyleyen Mizuho Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Masahiko Ejiri, bazı konservatif emeklilik fonlarının bile rakiplerinin gerisinde kalmaktan korktuğunu, bu nedenle de yerel Japon hisselerine kaydıklarına dikkat çekerek, bu rallinin daha süreceğini belirtti.