Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de yarın açıklanacak öncü imalat endeksinin öncesinde Çin Borsası artış kaydetti. Emlak ve temel tüketim şirketlerindeki kazançlar, teknoloji ve kamu hizmeti hisselerindeki kayıpları gölgeledi.

China Vanke Co., Deutsche Bank AG'nin en büyük imar şirketlerinin kazançlarının istikrarlı olduğunu söylemesiyle gayrimenkul şirketlerindeki kazançlara öncülük etti. Çin'in en büyük likör üreticisi Kweichow Moutai Co. 4 ayın en yükseğine çıktı. Huaneng Power International Inc., Citigroup Inc.'in Çin'in kömür yakıtlı elektrik santrallerindeki vergileri indirebileceğini söylemesinin ardından yüzde 4.8 değer kaybetti. Sanan Optoelectronics Co. 11 gündür ilk kez düşüş kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 kazançla 2,307.74 puana çıktı ve 6. gününde de yükseldi. Endeste değer kaybeden her 10 hisseye karşılık yaklaşık 11 hisse değerlendi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 artışla 2,619.82 puana tırmandı. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi, sabah seansında yağmur fırtınasının ardından  işlem yapmadı.

Piyasanın bu seviyede bir miktar konsolidasyondan geçeceğini öngören West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, Çin'in ekonomik büyümesinin bu ve önümüzdeki çeyrekte istikrar sağlayacağını, büyümenin kötüleşmediğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi 2 Mayıs'tan bu yana yüzde 6.2 geri sıçradı ve bu yıl tahmini kazançlarının 10 katı ile 21 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesinden işlem görüyor.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in yarın açıklayacağı PMI verisinin 50.4 puan ile aynı seviyede kalacağı tahmin ediliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Mayıs 2013 Çarşamba, 10:34 Misafir adamın tipine bak hele zevkten dört köşe :)