Advertisement

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlık satışları 2013 yılında, metale gelen güvenli liman talebinin azalması ile birlikte fiyatın ayı piyasasına girmesi sonucu yatırımcıların varlıklarını rekor hızda azaltmasının etkisi ile, önceki iki senedeki girişlerin toplamını aştı.

Küresel altın destekli ETF varlıkları dün, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 10.27 ton azalarak 2,177.12 tona indi ve bu yılki toplam çıkışlar 454.8 tona ulaştı. ETF'lere altın varlık girişi 2011 ve 2012 yılında toplam 446.67 ton olmuştu. Varlıklar 20 Aralık'ta 2,632.52 tonla rekor seviyeye ulaşmıştı.

Altın, önceki 12 yıldaki yükselişini büyük ölçüde destekleyen Fed teşviklerinin azaltılabileceği beklentisi ile, bu yıl yüzde 18 değer kaybetti. Altının önümüzdeki 12 aylık sürede 1,100 doalra düşebileceği tahmininde bulunan Credit Suisse Group AG, altın fiyatlarının, enflasyonun baskı altında kalması ve kötü olay risklerinin azalması ile birlikte keskin bir düşüş yaşayacağını kaydetmişti. ABD'de açıklanan dosyalar, George Soros ve BlackRock Inc.'nin ilk çeyrekte ETF paylarını azalttığını gösterdi.

Franklin Templeton Investments'a ait Franklin Gold and Precious Metals Fund'dan portföy yöneticisi Steve Land, "ETF satışları, her yıl madenlerden çıkardığımız altınla eş hızda geliyor, bu nedenle, etkin bir şekilde, mevcut arzı ikiye katlıyor," dedi ve "Piyasanın absorbe etmek durumunda olduğu çok miktarda altın var" değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.8'lik yükselişinin ardından, Londra saati ile 10:04'te ons başına 1,387.99 dolara geldi. Altın 16 Nisan'da, doların güç kazanması ve ABD'nin küresel ekonomik toparlanmaya öncülük edeceğine ilişkin iyimserlikle, 1,321.95 dolara kadar inerek iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü.

 

ETF varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, ilk ETF ürününün Borsada işlem görmeye başladığı 2003 yılından bu yana her sene artış gösterdikten sonra, 2013 yılında yüzde 17 düştü. ETF'ler borsada hisse senedi gibi işlem görüyor ve yatırımcıları fiziki teslimat olmaksızın emtia tutmasına olanak tanıyor.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları dün, fonun internet sitesindeki verilere göre, 1,023.08 tona inerek Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. 15 Mayıs'ta açıklanan dosyalara göre, Soros Fund Management LLC, 31 mart'ta biten çeyrekte SPDR'deki yatırımını azalttı ve böylelikle bu yatırımlarını iki çeyrek üst üste düşürmüş oldu.

Deutsche Bank AG, 14 ayıs'taki değerlendirmesinde, SPDR'deki altın varlıklarının muhtemelen 2 ila 4 milyon ons (62 ila 124 ton) daha azalacağını kaydetti. Deutsche Bank, bir raporunda, SPDR'daki metalin yaklaşık yüzde 50'sinin kurumsal yatırımcıların elinde bulunduğunu ve altın tutan kurumların üçte birinin muhtemelen bu varlıklarını koruyacağını belirtti.

Credit Suisse emtia araştırma müdürü Ric Deverell, 16 Mayıs'ta, altının beş yıl içinde 1,000 doalrın altında işlem göreceğini ifade etti. Deverell, basın mensuplarını yaptığı açıklamada, servet korumak için altın alma ihtiyacının azaldığını ve bir ila üç yıllık zaman diliminde enflasyon ihtimalinin önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Franklin'den Land, bugünkü açıklamasında, "İnsanların son 12 yılda gördüğümüz güçlü piyasada çok uzun kalmak istemedikleri şeklinde küçük bir panik var gibi görünüyor," dedi ve "İnsanlar diğerlerinin neden altın sattığından emin değil, bu nedenle, kendilerinin de piyasadan çıkmak ihtiyacında olduklarını hissediyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Mayıs 2013 Çarşamba, 21:26 Misafir belkide bedava olürrr olmazmii iki yorüm dahaaa 1922 dolarken 3000 dolar diyolardi şimdide 12oo ayni inanlarr
22 Mayıs 2013 Çarşamba, 14:23 Misafir boş bir haber daha, altin bugun 1450 dolar olacak
22 Mayıs 2013 Çarşamba, 14:01 Misafir demekki artık düşmesi için sebep kalmadı, dahada düşerse o çıkanların yaptığı gibi alım yaparım.