Advertisement

Fransız tahvilleri, kredi notu indirimi, resesyon ve Cumhurbaşkanı François Hollande'ın bütçe açığı verdirmesine rağmen yükselerek, altını geride bıraktı.

Standard&Poor's'un 13 Ocak 2012'de Fransa'nın kredi notunu indirdiği zaman Fransız tahvili satın alan yatırımcılar yüzde 12 getiri sağlayarak, Alman tahvillerindeki kazançları üçe katladı. Bazı yatırımcıların dünyanın en güvenli varlığı ve hükümetler AAA notlarını yitirdiği dönemlerde en iyi yatırım aracı olarak gördükleri altın ise aynı dönemde yüzde 17 değer kaybetti.

Fransa'nın 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi bu ay yüzde 1.659 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Merkez bankalarının faiz indirimleri ve varlık alımları gibi öngörülmedik teşvik hamleleri en yüksek notlu tahvillerin getirisinde bozulmaya neden olarak, yatırımcılara yüksek getiri adına kredi notlarını ve Hollande'ın ekonomik temellerdeki eksiklikleri yok saydırıyor. İtalya'nın ardından Avrupa'nın en büyük tahvil piyasası olan Fransa aynı zamanda yatırımcılara sorun olmadan piyasadan çıkma imkanı tanıyor.

Fransız tahvillerinin temelde zayıf ancak taleplerinin yüksek olduğunu belirten Danske Bank A/S'nin sabit getirili varlık işlemleri müdürü Soeren Moerch, Fransa'nın daha fazla kredi notu riskinin olduğunu, ancak getiri arayışında yüksek meblağlar oldukça bunun önem taşımadığını söyleyerek, Fransa'nın küresel faizlerin toparlanması arayışı ve likidite destekleri hikayesinin bir parçası olduğunu savundu.