Advertisement

New York Fed Başkanı William C. Dudley, politika yapıcıların, ekonominin federal bütçe kesintileriyle baş etmeye ve merkez bankasına rekor büyüklükteki teşviklerden çıkmaya başlama olanağı sağlamaya yetecek denli sağlıklı olup olmadığını, üç ila dört içinde anlayacaklarını söyledi.

Dudley, Bloomberg Television'dan Michael McKee'ye yaptığı değerlendirmede, "Maliye tarafından gelen yük ile iyileşmekte olan ekonomi arasındaki güç mücadelesinin nasıl sonuçlanacağını çok iyi anlamıyorum," dedi ve "Şu andan itibaren üç ila dört ayda, sanırım, ekonominin mali yükü alt edip edemeyeceği konusunda daha iyi fikre sahip olacaksınız" değerlendirmesinde bulundu.

Dudley'in açıklamaları, Fed yetkililerinin, ekonomiyi desteklemek ve işsizliği düşürmek için hazırladıkları aylık 85 milyar dolarlık varlık alım programını ne zaman ve nasıl azaltacakları konusunda ortak bir fikre sahip olmadıklarını gösteriyor. Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, teşviklerin Fed'in bir sonraki toplantısının yapılacağı Haziran ayında düşürülmesi çağrısında bulunurken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard dün yaptığı açıklamada, varlık alımlarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) varlık alımlarını azaltmaya yönelik bir strateji konusunda anlaşmaya varıp varmadığına ilişkin bir soru üzerine, Dudley, "Bu noktaya ulaşmadık," dedi. 60 yaşındaki Dudley, panelin başkan yardımcısı ve rotasyonla oy hakkına sahip olan bölgesel Fed başkanlarının aksine, daimi oy hakkına sahip.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke bugün TSİ 17:00'de Kongre'de Ortak Ekonomi Komitesi'nde ekonomik görünüme ilişkin bir konuşma yapacak.